Психологічний клімат – це міжособистісні відносини, типові для трудового колективу, які визначають його основний настрій. Загальновідомо, що студента неможливо “наповнити” знаннями – його потрібно змотивувати, викликати в ньому внутрішнє бажання оволодіти цими знаннями. І це, головним чином, залежить від особистості викладача, від його самопрезентації, його інтелектуальних і педагогічних здібностей, які є головними носіями виховних функцій навчальної ситуації. Соціально-психологічний клімат являє собою психологічний настрій щодо стійкого характеру, який переважає в групі або колективі.
Сприятливий І Несприятливий Клімат
У такий спосіб майже всі пінгвіни переживають суворі умови, оскільки разом їм тепліше. Учасникам пропонується стати зграєю пінгвінів, щоб «не замерзнути». За сигналом «Почали» педагоги переміщуються по кімнаті, а за сигналом «Буря» — швидко групуються в купку. Ведучий коментує, що в природі пінгвіни, які назовні купки, постійно мерзнуть і хочуть потрапити всередину, а пінгвіни з центра намагаються потрапити назовні. Учасники домовляються про «зовнішньо-внутрішню» взаємодію.
Оптимальним вважається обмеження кількості осіб, підпорядкованих одній людині в кількості від 5 до 7 осіб. У колективі також повинні бути відсутні зайві співробітники і вакансії, оскільки недолік або надлишок членів здатний привести до нестійкості групи. У той час як одним співробітникам для належної продуктивності потрібна постійна зміна напрямів діяльності, багатозадачність, інші віддають перевагу одноманітній зайнятості.
(Тема роботи може бути будь – якою, її задає ведучий, або вибирається учасниками спонтанно). Для розуміння впливу взаємодії того, хто навчає, з тим, кого навчають (“викладач-студент”) та взаємовідносин між особистостями, яких навчають (“студент-студент”) на формування і розвиток сприятливого СПК. Кожен учасник тренінгу на аркуші паперу пише своє ім’я, потім обводить долоню олівцем або ручкою. Далі «долоні» передаються колом, інші учасники поміж пальців пишуть свою думку. Наприкінці вправи все зачитується та обговорюється, хто що нового дізнався про себе. У більшості ситуацій група, що включає представників одного типу поведінки, виявляється низько працездатною (наприклад, коли збираються тільки люди, які чекають вказівки і не вміють проявити ініціативу, або тільки любителі командувати).
При здоровому ПК в колективі задовольняються індивідуальні потреби учасників, так і загальні цілі групи. При цьому завдання і дії колективу не суперечать нормам і законам суспільства. Негативні емоції часто «приходять» з індивідом додому з роботи. Несприятлива психологічна обстановка вдома, відсутність шансу розслабитися, провести час з сім’єю, вимушена ізоляція — це фактори, не тільки псують настрій, але також знижують робочу продуктивність. Підсвідомо людина кладе вину за незадоволеність своїм особистим життям на інших працівників, відповідно до них ставиться. Ступінь комфорту соціально-психологічного клімату колективу падає.
І хоча покращення психологічного мікроклімату в колективі – системний процес, довгостроковий і важкий, існують кілька простих і, на перший погляд, навіть очевидних прийомів, що дозволяють відносно швидко змінити атмосферу в команді в кращу сторону. Про те, що таке психологічний клімат у колективі, та як створити сприятливий клімат дізнайтеся від фахівців університету саморозвитку Синергія. В ході формування колективу важливо дотримуватися принципу підпорядкованості.
Задоволеність Нагальними Завданнями
Для чого необхідний сприятливий психологічний клімат у колективі? Він – основа успіху виробництва (іншої справи), фізичного і психічного здоров’я учасників колективу. Чим позитивніше загальний настрій, тим швидше і ефективніше йде справа, атмосфера в колективі досягаються загальні цілі.
Поняття мікроклімату в колективі не є предметом розгляду з точки зору законодавства за винятком випадків, коли розглядаються саме фізичні кліматичні умови. У більшості випадків, під кліматом у колективі мається на увазі саме соціально-психологічний клімат, як позначення оптимальних умов для взаємодії співробітників, які знаходяться в ньому. Більш детально про соціально-психологічний клімат як поняття, можна прочитати в окремій статті, далі ж буде розглядатися безпосередньо практична інформація. Завдяки якій керівник або менеджер з персоналу можна буде забезпечити ефективне функціонування підлеглих і збільшити продуктивність праці.
Варто зосередити увагу на пошуку шляхів, засобів, що мають вплив на результативність освітнього процесу, серед яких особливого значення набуває соціально-психологічний клімат в педколективі, його якість і особливості взаємовідносин між усіма учасниками освітнього середовища. За допомогою клімату можна визначити систему відносин його учасників один до одного, до трудової діяльності, до навколишніх подій і до організації в цілому. Це відбувається на основі індивідуальних, особистісних і ціннісних орієнтацій.
- Але не виключений елемент керівництва і інших «членів сім’ї».
- Але як керівництво організації, так і інші співробітники можуть підтримати його відповідними словами, мотивуючи на продуктивну діяльність.
- Зміст соціально-психологічного клімату (В.М. Шепель) Клімат – це невидима, тонка, делікатна, психологічна сторона взаємостосунків між людьми.
- Більш детально про соціально-психологічний клімат як поняття, можна прочитати в окремій статті, далі ж буде розглядатися безпосередньо практична інформація.
- В рамках хороших відносин в колективі психологи не рекомендують говорити за спиною колег нічого такого, що людина не могла б сказати безпосередньо.
- Вони, як і способи досягнення цілей та вирішення завдань не повинні входити в протиріччя з особистими інтересами та переконаннями співробітників.
Але буває так, що працівники втрачають мотивацію, якщо зосереджуються на тому, ЩО вони роблять, а не на те, ЧОМУ вони це роблять. Іноді нагадування про це «чому» набагато краще будь-яких інших способів мотивації підвищення «бойового духу» як окремо взятого працівника, так і всього колективу. Розглянемо у вигляді порівняльної таблиці, що характерно для двох видів психологічного клімату.
Ведучий пропонує учасникам підійти до фліпчарту знайти свої стікери, де записані очікування від тренінгу. Потім кожен учасник по черзі зачитує зі стікера очікування від заняття, говорить свої враження від тренінгу та підсумовує, чи вони виправдалися. Сьогодні ми поговоримо з Вами про психологічний клімат колективу, а так само про важливість згуртованості колективу. Поняття “формування”, у його загальному значенні, – це розвиток чого-небудь (із характерною для нього специфікою) під впливом цілеспрямованих дій. При здійсненні професійної діяльності людина повинна проявляти коректність, не нав’язуючи нікому своїх переживань і не намагаючись на когось «зірвати зло».